Pierwsze dni po niepaleniu

Dlaczego warto rzucić palenie przed 40-stką » Pierwsze dni po niepaleniu

 

Pierwsze dni po

Pierwsze dni po rozstaniu się z nałogiem mogą być dotkliwie odczuwalne nie tylko dla nas samych ale też dla naszego otoczenia. Nasza silna wola zostaje poddana poważnej próbie, a każda chwila zwątpienia, w to czy nam się uda, może przeważyć szalę w nieodpowiednią stronę.

Ponad 70% powrotów do nałogu następuje w przeciągu sześciu miesięcy od chwili zapalenia ostatniego papierosa. Jednym z głównych powodów przerwania walki jest seria objawów, które towarzyszą nałogowemu palaczowi w pierwszym okresie odstawienia nikotyny. Musisz się przygotować na te przejściowe niedogodności i nie zapominać ani na chwilę, że ten chwilowy dyskomfort, to stosunkowo niewielki wysiłek do tego co zyskasz rzucając palenie.

Typowe objawy towarzyszące rzucaniu palenia

Rozdrażnienie i niepokój
Ponieważ wiekszośc palaczy kojarzy palenie z relaksem, jego brak automatycznie wzmaga poczucie rozdrażnienia i powoduje trudności z koncentracją. Niepokój jest również spowodowany spadającym stężeniem nikotyny we krwi.

Przygnębienie i zwiększona podatność na stres
Ponad połowa osób rzucających palenie skarży się na depresyjny nastrój. Zarówno wzmożone rozdrażnienie jak i przygnębienie ustępują w większości przypadków po 3-4 tygodniach.

Suchość gardła i kaszel
Dym papierosowy podrażnia gardło, ale jednocześnie uśmierza ból, który wywołuje. Właśnie z tego powodu możesz na początku czuć suchość i ból gardła. Towarzyszący temu kaszel jest oznaką na regenerowanie się oskrzeli. Oskrzela i płuca palacza oczyszczają się z zalegającej tam wydzieliny, stąd kaszel, pojawiający się zazwyczaj rano. Ustępuje on zwykle po kilku tygodniach.

Uczucie głodu i
rozleniwienie jelit
Nikotyna powoduje zwiększenie aktywności motorycznej w przewodzi pokarmowym. Po zaprzestaniu dostarczania nikotyny jelita mogą stać się mniej aktywne przez niedługi okres czasu. Odstawienie palenia wiąże się również z powrotem zmysłów smaku i węchu. Zarówno ten fakt, jak i chec zajęcia się czymś, pobudza nas do sięgania po przekąskę.


Jak powinny wyglądać pierwsze dni bez nikotyny

W pierwszych dniach bez papierosa najlepiej, na ile to możliwe, zmienić otoczenie oraz tryb dnia. Unikać osób palących, zadymionych pomieszczeń i tych w których zwykliśmy palić. Unikać także czynności, przy których sięgaliśmy po papierosa.

Jeśli do tej pory popielniczki i zapalniczki nie zostały pochowane to czym prędzej ściągnij je z widoku.

Wskazane jest picie dużej ilości wody mineralnej i soków owocowych. Warto wprowadzić do swojej codziennej diety więcej tłuszczów roślinnych i potraw rybnych. Nie powinno tez zabraknąć świeżych i soczystych owoców oraz surówek warzywnych.

Skoro już nie palisz, jest to świetna okazja by odwiedzić dentystę. Zrób przegląd swojego uzębienia, nie opieraj się by usunąć z nich kamień i tytoniowy osad.

Postaraj się nie pić wysokoprocentowych trunków. Po pierwsze alkohol osłabia silną wolę. Po drugie, jego spożywanie jest zapewne jedną z tych sytuacji, której towarzyszył papieros.

odczytane z : http://niepale.pl/rzucam-palenie